Tags:

Beliušas

Mėgstamas šventinis patiekalas – beliušas (beliašas). Tai apvalus pyragas su kokiu nors įdaru. Riebi aviena ar jautiena smulkiai sukapojama ir įvyniojama į tešlą, suminkytą iš miltų, kiaušinių, sviesto arba taukų. Įdaryta tešla kepama formoje arba kaistuve.
Apskritai totorių virtuvėje populiarūs įvairiausi įdaryti pyragai. Jų tešla – bemielė, labai ilgai kočiojama, plona ir trapi, sudėta sviestu pateptais sluoksniais, pabarstyta pipirais ir kitais prieskoniais. Tarp sluoksnių dedamas kapotos mėsos su daug svogūnų ir nelydytų taukų įdaras. Rudenį įdarui dažniausiai naudojama riebi žąsiena.

Autentiškas receptas

Į vieną stiklinę kefyro suberkite pusę šaukštelio maistinės sodos, išmaišykite ir palikite kelias minutes sureaguoti. Tada muškite kiaušinį, berkite druską ir vieną šaukštelį cukraus, gerai išplakite. Po truputį berkite miltus (apie 350 g) ir iš pradžių maišykite šluotele, o paskui minkykite rankomis, kol tešla susijungs į vientisą kamuoliuką.
Tešlą supjaustykite ir susukite į nedidelius kamuoliuko dydžio gumulėlius. Pabarstę miltais, iškočiokite blynelius. Kuo ploniau iškočiosite, tuo traškesni pyragėliai iškeps. Mėsos įdarui reikės 500 g maltos jautienos, nedidelio svogūno, vieno kiaušinio, žiupsnio druskos ir pipirų, viską gerai išmaišykite. Į blynelio vidurį dėkite 1–2 šaukštus mėsos įdaro, jį tolygiai paskirstykite, palikdami 1 cm kraštelį neuždengtą. Tą tešlos kraštelį užsukite pirštais taip, kad pyragėlio įdaras matytųsi – neuždarykite aklinai.
Keptuvėje įkaitinkite aliejaus tiek, kad dugnas būtų apsemtas apie 1 cm sluoksniu. Pirmiausia pyragėlius kepkite skylute žemyn ir apverskite tik vieną kartą (mėsai kepant išsiskirs gardus sultinys, kurio nenorime prarasti). Įkaitintame aliejuje pyragėlius kepkite apie 2–3 minutes iš kiekvienos pusės.