Šimtalapis
Apie totoriško pyrago, kurį Lietuvoje labiau priimta vadinti šimtalapiu, gaminimo paslaptis pasakoja Raižių musulmonų religinės bendruomenės pirmininkas Ipolitas Makulavičius.
„Norint iškepti originalų šimtalapį, prie jo reikia šokinėti daugiau negu 5 valandas. Tai ilgas procesas. Net sviesto lydymas – sudėtingas reikalas, juk sviestą reikia išlydyti taip, kad lydant jis neužvirtų. O aguonų plikymas ir malimas kiek atima laiko! Kai viską sudedi, tai ir nėra tų 5 valandų“, – juokiasi totorius kepėjas.
Ipolitas atskleidė, kiek ir kokių produktų reikia, norint išsikepti tradicinį šimtalapį.
3,5 kilogramo šimtalapiui reikia:
2 kg miltų, 6 kaimiškų kiaušinių (jeigu naudojate paprastus, tai prireiks 8–10 vienetų), cukraus apie 1 kg, 2 l pieno, lydyto sviesto apie 500–600 g, 250 g aguonų, 300 g razinų ir tik apie 20 g mielių.
Norint iškepti šimtalapį, tešlai ištampyti lakštais prireiks dviejų žmonių.
„Išminkyta tešla padalinama į lėkštutės dydžio bandeles, palaikoma 10–15 minučių, vėliau iškočiojama į didesnius blynus ir vėl palaikoma apie 10–15 minučių. Ir tik tada dviese, tempdami ant rankų, tešlą ištampo“, – gamybos procesą aiškina Ipolitas, tačiau paslapties, ką daryti, kad gaminant neplyštų šimtalapio tešla, neatskleidžia.
„Svarbiausia, kiek kilogramų miltų suminkei, kiek įmušei kiaušinių ir kiek sviesto sulydei. Gali žmogui pasakoti, gali rodyti, bet jeigu jis pats nuolat nekeps, arba norės išsikepti šimtalapį tik vieną kartą metuose, tai nelabai kas ir gausis. Tai pat labai svarbu gera temperatūra kambaryje – turi būti maždaug apie 23–25 laipsnius. Drėgmė – apie 70–80 procentų. Jeigu minkant tešlą ji skystės arba kietės – tai irgi nieko nepadarysi. Tešla turi būti išminkyta visiškai, ji turi blizgėti, joje turi likti oro pūslelių, negalima pridėti mielių nei per daug, nei per mažai. Viskas priklauso nuo mielių – jeigu senesnės mielės, tai galbūt jų reikia daugiau, jeigu šviežios – vos mažiau“, – pasakojo I. Makulavičius.
Tešlos storis turi būti kaip lapas, permatoma. Kiekvienas sluoksnis pertepamas sviestu ir pabarstomas cukrumi, razinomis ir nuplikytomis ir sumaltomis aguonomis. Taip vienas ant kito susluoksniuojami 5 lakštai. Užlenkiami kampai, susukami į pasagos formą ir pašaunama į įkaitintą orkaitę. Kepama pusantros valandos. Iškeptą, dar karštą šimtalapį belieka apibarstyti cukraus pudra.